הרחקת יונים אלקטרונית

נכון להיום המגמה השלטת בתחום ההדברה היא הרחקת עטלפים, עופות, מכרסמים ומזיקים למיניהם ללא פגיעה בהם. יותר ויותר אנשים פונים אל חברות שיכולות להציע להם שירותי הדברה ירוקה ורבים מחליטים לרכוש ערכות שעיקרן הדברה אלקטרונית. במאמר זה נסביר מהי אותה הרחקת יונים אלקטרונית וכיצד ניתן להשתמש בשיטה זו ובשיטות נוספות גם על מנת להרחיק את העטלפים.

 

היונים מוכרות לכל אחד ואחת מאיתנו. אמנם היונה יפה ויש לה תפקיד חשוב בתרבות שלנו והיא אף מהווה את אחד הסמלים של מדינת ישראל והיהדות (היונה שמביאה את עלי הזית ומסמלת את השלום), אך בפועל היונים חיות כלהק, מקננות , רועשות , מפזרות שלשלת בכל מקום וגורמות נזקים. מסיבות אלו אנשים מחליטים להרחיק את היונים בשיטות שונות. אם עד היום רוב האנשים האמינו שאם הם מציבים דחלילים או שקיות מלאות במים היונים תבהלנה ולא תחזורנה אל אותו המקום ואילו אחרים החליטו להתקין דוקרני פלסטיק ורשתות על מנת למנוע מהיונים גישה למסתרי הכביסה וחלקים נוספים בבית, כיום רוב האנשים מעדיפים את השיטה החדשה, השיטה האלקטרונית להרחקת יונים.

 

מרחיקים בביטחה יונים ועטלפים

שיטת הרחקת יונים אלקטרונית אידיאלית גם למטרת הרחקה של עטלפים. חשוב לדעת שיש שיטות מתקדמות מסוגים שונים והשיטה האלקטרונית היא זו שמככבת נכון לשנת 2016 בראש הרשימה. השיטות המתקדמות להרחקה של יונים הן הרחקת יונים באמצעות סאונד. כלומר, קניית מכשיר מיוחד שמתוכו בוקע צליל מסוים אותו אדם אינו יכול לשמוע, רק היונים. ברגע בו הצליל מתחיל להישמע היונה נרתעת ועפה למקום אחר. שיטה נוספת היא הרחקת יונים באמצעות הבזקי אור. כל אימת שהיונה מתקרבת לשטח מסוים האור נדלק והדבר מבהיל אותה. השיטה החדשה והפופולארית ביותר היא שיטת ההרחקה האלקטרונית. כאן יש מעבד חכם ופסי דריכה שקופים. הפולסים של המתח החשמלי מועברים לפסי הדריכה וכל אימת שיונה נוגעת בפס הדריכה היא מורתעת ועפה מהמקום. ניתן להחליט למקם את פסי הדריכה באדן החלון, במקומות מסוימים על הגג , במרפסת ובעוד מקומות בהן היונים נוהגות לשהות.

 

העטלפים גם הם מטרידים אנשים רבים וזאת משום היריקות/הקאות שלהם בשטחים החיצוניים של הבתים והתחושה המרתיעה כאשר הם מתעופפים בשטח החצר או הגינה של הבית. נכון להיום יש אפשרות של הרחקת עטלפים באמצעות יחידות סונאריות או רכזות חשמליות. השיטה הסונארית בה משדרים תדר גבוהה משבשת את היכולת שלהם לעוף באותו איזור מוגן בו נשמע התדר, אך היא אינה פוגעת בהם בשום דרך. יש לזכור שהעטלפים הם חיות מוגנות.